46445914_2249906165044002_8707451704741724160_o (1)

Sveiką gyvenimo būdą propaguojantis Vytautas Skučas apie COVID-19 simptomus: raumenis tarsi kas elektra kratytų

„Raumenys tokie įsitempę tarsi būtų uždėtas elektros stimuliatorius ir nustatytas maksimaliu režimu. Išmasažuoti skausmą baisu, nes prisilietus jis tik padidėja.“ Tai ne filmo scenarijaus elementai. Tai sportuojančio, sveiką gyvenimo būdą propaguojančio 35 metų vyro prisiminimai apie savijautą sergant COVID-19 virusu.

„Po 4-5 naktų jau buvo galima lengviau atsikvėpti ir ramiau išsimiegoti.“ – dabar skaičiuoja Vytautas Skučas, Nacionalinės krepšinio lygos Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ komandos vadovas, kuris dar pirmojo karantino metu per dieną įveikdavo po 100 km dviračiu ar 40 km vienviete baidare.

Nors Vytautas teoriškai jau pasveiko nuo COVID-19, tačiau realiai – iki šiol teigia jaučiantis didelį nuovargį ir tik bando sugrįžti į prieš tai buvusį aktyvų gyvenimo ritmą.

Įelektrinti raumenys

Skausmingus ir niekad nepatirtus simptomus vyras pradėjo justi vieną spalio naktį, iš šeštadienio į sekmadienį. Prieš miegą užeidavo stiprus kaulų laužymas, raumenų skausmas, o dienos metu aprimdavo, tačiau iki įprastos būsenos būdavo toli.

„Sportininkams naudoja tokius priklijuojamus elektros stimuliatorius. Raumenys būdavo tokie įsitempę tarsi kas būtų kelis tokius stimuliatorius uždėjęs ir atsukęs maksimaliu režimu. Visi raumenys įsitempę ir sunku paaiškinti kodėl. Dienos metu to tiesioginio kratymo kaip ir nebelieka, tačiau jausmas tarsi raumenys būtų nuvarginti po didelio sportinio krūvio išlieka, o norėdamas išmasažuoti sukeliu tik dar didesnį skausmą. Po pirmos antros nakties kankinimosi, trečią sugalvojau išgerti vaistų nuo skausmo, tai pusę nakties pamiegojau, bet kitas porą – vėl ne kažką.“ – dalinasi išgyvenimais V. Skučas.

Neįprastai stiprus raumenų skausmas ne vienintelis viruso simptomas, kamavęs aktyvų jauną vyrą.  

Simptomų puokštė

Tris kartus per savaitę sportuojančiam, sveikai besimaitinančiam Vytautui gripas ar peršalimo ligos pažįstamos daugiausia iš vaikystės, tačiau tai, ką teko patirti užsikrėtus COVID-19 virusu, jis negali palyginti su jokia savijauta.

„Jau ligai įsibėgėjus kamavo itin didelis čiaudulys, gausus kosulys, krūtinės skausmas, o raumenis dar kas tarsi ir elektra kratytų. Bijodavau net ir eiti miegoti, pasnaudi kiek, atsikeli ir nežinai, nei ką daryti, nei kam skambinti pagalbos. Skonis ir kvapas dingo. Kas irgi nustebino, kad nei vieną dieną neturėjau temperatūros. Tik kamavo jausmas, kad visi organai viduje tarsi dega. Atrodė, kad ims ir atsisakys tuoj kuris, tačiau, žinoma, iki to dar toli buvo. Bet kol tai vyksta, tai baimės akys didelės tikrai. Nepamenu, kad apskritai būčiau kada taip prastai jautęsis.“ – dalinasi patyrimais Vytautas.

Prabėgus kelioms savaitėms po viruso V. Skučas dar nesijaučia „pilnai sugrįžęs į įprastą gyvenimą“.

„Kiek daugiau pradėjau judėti lauke. Skonis ir kvapas dar tikrai pilnai neatsistatė. Porą savaičių pragulėjus tų pasekmių tikrai bus, bent pradžioje, kol atsistatysiu.“ – tęsia Vytautas.

Viso komandoje – 9 atvejai

Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) rungtyniaujančios komandos „Sūduva-Mantinga“ vadovas Vytautas ligą vertino rimtai, buvo susipažinęs su tvarka, ką reikėtų daryti atsiradus atvejams.

„Įtarčiau, kad virusą pasigavau keliaudamas kartu su komanda. Turėjome varžybas Utenoje, po kelių dienų – Rietave. Manau po šios kelionės ir parsivežiau, nes netrukus naktį prasidėjo viduriavimas. Atrodė kaip koks roto virusas, nenustebau, nes yra buvę ir anksčiau. Kitą dieną pradėjo galvą skaudėti. Galvojau, gal jaudulys prieš varžybas, irgi taip būna. Tuomet kitą naktį jau ne tik galvą skaudėjo, bet ir raumenis laužė, širdį dūrė. Be to, į mūsų bendrą komandos pokalbių grupę parašė du krepšininkai, kuriems tą naktį temperatūra pakilo. Įtariau jau, kad gali būti COVID-19 virusas. Pasidarėme testus ir paaiškėjo, kad turime 3 teigiamus atvejus komandoje.“ – pasakoja komandos vadovas apie viruso pradžią komandoje.

„Kai sužinojome apie atvejus, tuomet parašiau jau visai komandai, kad izoliuojamės namuose, stebime savo sveikatą ir žiūrime, kas bus toliau.“ – tęsia V. Skučas. „Galiausiai turėjome 9 sergančiuosius.“.

Nors ir buvo imtasi saugumo priemonių, tačiau viruso komandoje išvengti nepavyko. V. Skučas džiaugiasi bent sprendimu apsaugoti žiūrovus nuo galimų susirgimų.

„Rimtai žiūrėjome į viruso plitimą šalyje, todėl mūsų komanda buvo pirmoji Lietuvoje nusprendusi nuo pat sezono pradžios žaisti be žiūrovų. Kol kitos komandos svarstė, laukė lygos sprendimų, aš, kaip komandos vadovas, nusprendžiau, kad žaisime be žiūrovų, kad kaip galime geriau apsaugotume tiek save, tiek ir žiūrovus.“ – pasakoja V. Skučas.

Komanda – su lengvesniais simptomais

Komandos vadovo ir sportininko V. Skučo pasąmonėje gyveno baimė, kad virusu bet kada gali susirgti tiek jis pats, tiek jo aplinkos žmonės.

„Komandos nariams buvo lengvesni simptomai, bet jų buvo. Dviems pusdienį pasilaikė aukštesnė temperatūra ir nukrito. Varžybose galėtų dalyvauti, kad ir rytoj. Dar keliems gerklę paskaudėjo. Gal kiek sunkiau buvo komandos kineziterapeutei, kuri su aukštesne temperatūra pragulėjo kelias dienas, o kitam komandos nariui dešimt dienų prabuvus saviizoliacijoj neišlindo nei vienas simptomas, o vienuoliktą jau šoktelėjo temperatūra iki 38.6C.“ – pasakoja vadovas.

Stebint situaciją pasaulyje, kai nuo viruso miršta ne tik vyresni žmonės, negali jos vertinti nerimtai.

„Kai pamatai, kaip kitose šalyse nuo šio viruso miršta dvidešimtmečiai, tai tikrai nėra minties, kad aš saugus, manęs tai nepalies. Nuolat galvojau, kad virusas tikrai egzistuoja ir bijojau jo. Galiausiai teko ir savo kailiu pajusti, koks jis. Tad tikėti, kad tai pasaulinio lygio melas būtų mažų mažiausiai neprotinga. Saugokitės ir būkite sveiki.“ – linki V. Skučas.  

MEDIKO KOMENTARAS

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. dr. Auksė Mickienė.

Raumenų skausmas ir kaulų laužymas yra būdinga simptomatika COVID-19 infekcijai, tačiau mediciniškai tokius simptomus vadiname subjektyviu pojūčiu, kadangi vienus žmones skausmas vargina labiau, kitus mažiau, vieni yra pakantesni jam, kiti – mažiau pakantūs. Tad tai yra subjektyvu, kiek kas kokio skausmo ir diskomforto gali pakelti, ir šis atvejis laikytinas lengvąja forma.

Tačiau suprantu, kad sergančiajam pereiti per visus kylančius pojūčius, skausmus yra sunku, ir čia atsiskleidžia lengvųjų formų tamsioji pusė. Mediciniškai COVID-19 atvejus su kaulų laužymo, raumenų skausmo, aukštos temperatūros simptomais laikome lengva forma, tačiau žmogui tokią būklę yra sunku pakelti. Didžiai daugumai tų žmonių, kurie susirgimų statistikoje atsispindi kaip lengvos formos, yra gydomi namuose, jiems nereikia deguonies, stacionaro, lengva forma nereiškia televizoriaus žiūrėjimo, žaidimo kompiuteriu ar strikinėjimo po namus. Tai lengvos formos atvejai, kurie paguldo žmones į lovas, jie kenčia aukštą temperatūrą, dažnai laužo ir visą kūną. Tuos lengvus simptomus nėra taip lengva panešti ir jie taip greitai nesibaigia. Tai tikrai nėra lengva liga.

Parengė Vilma Balčiauskaitė

—–

Projekto „Priešakinėse linijose“ komanda, reaguodama į susiklosčiusią situaciją šalyje, drauge su Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) ir kūrybinių komunikacijos projektų agentūra „Ugdanti komunikacija“ kviečia visus, kurie susidūrė su klastinga COVID-19 liga, apie savo patirtį papasakoti DELFI skaitytojams ir tokiu būdu prisidėti prie požiūrio keitimo į COVID-19 ligos padarinius  stigmatizaciją, šios ligos neigimą ar jos simptomų menkinimą. Jūsų trumpų istorijų bei patirčių laukiame el. paštu karolina @ugdantikomunikacija.lt.

Share this post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print