Lietuvos atstovė komunikacijos ekspertė Karolina Barišauskienė laimėjo pilietinio Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto (EESRK) solidarumo premiją už savo projektą „priešakinėse linijose“. Ši Lietuvos žurnalistinė iniciatyva yra vienas iš 23 ES ir Jungtinės Karalystės projektų, kurie buvo apdovanoti už išskirtinį indėlį į kovą su COVID-19 ir šios ligos sukeltomis dramatiškomis pasekmėmis.
Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) įteikė Pilietinio solidarumo premiją komunikacijos ekspertei Karolinai Barišauskienei už žiniasklaidos projektą „Priešakinėse linijose“, kuriuo buvo siekiama parodyti medikų darbo užkulisius ir paneigti klaidingą nuomonę, kad koronavirusas neegzistuoja arba nėra pavojingas. EESRK – Europos pilietinei visuomenei ES lygmeniu atstovaujanti patariamoji institucija – atrinko šį projektą kaip geriausią Lietuvos kandidatą apdovanojimui gauti, teigdamas, kad jis sėkmingai padėjo mažinti nerimą ir sumaištį, kilusius Lietuvoje paskelbus visuotinį karantiną.
Įgyvendintas projektas padėjo kovoti su dezinformacija ir stabdyti ligos plitimą. K. Barišauskienė kvietė medicinos darbuotojus tapti karantino dienoraščio metraštininkais – dalytis vaizdo medžiaga, nuotraukomis, asmeninėmis istorijomis apie savo darbo užkulisius ir emocijas, kurti stiprų vienybės pojūtį. Tai suteikė medikams galimybę pabrėžti, kaip svarbu saugotis ir vadovautis medicininėmis rekomendacijomis. Taigi, gydytojai tapo kovos su COVID-19 ambasadoriais ir padėjo skleisti patikimą informaciją apie šį virusą.
K. Barišauskienė buvo paskelbta viena iš 23 šios premijos laureatų
Įteikdamas apdovanojimus, už komunikaciją atsakingas EESRK pirmininkės pavaduotojas Cillian Lohan pareiškė: „EESRK ne kartą pabrėžė, kad solidarumas ir kryptingi bendri veiksmai yra labai svarbūs siekiant išgyventi tokio masto pandemiją. Vienintelis veiksmingas atsakas į tokią krizę kaip ši pandemija – veikti greitai, ryžtingai ir kartu. Įgijome daug patirties, kaip reaguoti į kitas krizes – socialines, ekonomines ar aplinkos. Pilietinė visuomenė buvo visų solidarumo veiksmų lyderė ir be jos vietos lygmeniu teikiamos pagalbos šios pandemijos kaina būtų daug didesnė. Visi mums pristatyti projektai patvirtina nesavanaudišką piliečių ir vietos lygmens atsidavimą, parodydami, kad pilietinės visuomenės indėlis šioje kovoje yra milžiniškas. Šia premija mes dėkojame žmonėms ir organizacijoms, kurie nori pagerinti padėtį šiuo precedento neturinčiu laikmečiu. Mums didelė garbė, kad galime su jais kartu pasidžiaugti.“
Lietuvoje įvedus visuotinį karantiną, visuomenę buvo apėmęs nerimas ir sumaištis, taip pat kilo nemažas pasipriešinimas visuomenės sveikatos priemonėms. Suburta savanorių komanda kartu su medikais stojo į priešakines linijas ir įamžino gydytojų kovą su pandemija ir jos poveikį jų fizinei ir emocinei būklei. Šimtai autentiškų nuotraukų ir įrašų iš ligoninių, kelios dešimtys išskirtinių interviu su medicinos darbuotojais ir 13 išskirtinių vaizdo reportažų, įskaitant siužetus, kuriuos naudojo nacionaliniai televizijos kanalai – toks didelis darbas buvo atliktas viso projekto metu. Tai padėjo atremti kaltinimus, kad medikai dirba pernelyg lėtai ir neproporcingai vertina ligos mastą.
„Šis pripažinimas yra didelė paskata mums nepasiduoti ir vykdyti projektus, kuriais prisidedama prie bendros gerovės – ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, – sakė K. Barišauskienė. – Visa mūsų komanda dėkoja už Jūsų įvertinimą, o laimėtą premiją panaudosime įgyvendindami kitus projektus, kuriais bus siekiama įkvėpti, rūpintis ir prisidėti prie visuomenės gerovės.“
Apdovanojimai buvo skirti laureatams iš 21 Europos Sąjungos šalies
Papildoma premija atiteko tarpvalstybiniams klausimams skirtam projektui, o dar viena – organizacijai iš Jungtinės Karalystės, EESRK šiuo savo žingsniu parodant norą nepaisant „Brexit‘o“ išsaugoti glaudžius ryšius su šia šalimi. Nors EESRK norėjo apdovanoti po laimėtoją kiekvienoje ES valstybėje narėje ir JK, iš šešių šalių nebuvo gauta reikalavimus atitinkančių projektų.
Visas laureatų sąrašas skelbiamas toliau ir Komiteto interneto svetainėje. Nugalėtojai buvo atrinkti įvertinus 250 paraiškų, kurias pateikė pilietinės visuomenės organizacijos, pavieniai asmenys ir privačios bendrovės. Visų projektų varomoji jėga buvo solidarumas ir kūrybiški bei veiksmingi būdai įveikti dažnai sunkius krizės iššūkius.
Dauguma projektų buvo skirti pažeidžiamoms grupėms arba labiausiai nuo krizės nukentėjusiems asmenims, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms ar jaunimui, vaikams, moterims, mažumoms, migrantams, benamiams, medicinos darbuotojams, samdomiems darbuotojams ir darbdaviams.
Vertinant projektų turinį, jie daugiausia buvo įgyvendinami penkiose pagrindinėse srityse: maisto tiekimas ir pagalba pažeidžiamoms grupėms, medicinos įranga, konsultavimo paslaugos, švietimo paslaugos bei informavimas apie pandemiją ir kultūra. Lietuvos laureatas apdovanojimą panaudos kitiems projektams Projektas „Priešakinėse linijose“ buvo apdovanotas kaip vienas iš kandidatų, konkurse dalyvavusių pagal temą „Švietimo paslaugos ir informavimas apie pandemiją“.