Cooking Slam VOL.2 _ MATU media-63 (1)

Draugų gimtadienis virto koronaviruso židiniu: susirgome 9 iš 9, taip pat ir trejų mažylis

Nors sveikatos specialistai ir Vyriausybė prašo visų susilaikyti nuo susibūrimų, Edvinas su kompanija dar spalio pradžioje nusprendė atšvęsti vieno iš draugų gimtadienį. Šventė tapo tikra pamoka visiems, nes po vakarėlio koronavirusu susirgo visi devyni šventės dalyviai, tarp jų ir trejų metų mažylis. COVID-19 į lovas išguldė visus, nors teigiamus testo rezultatus gavo tik pusė šventės dalyvių.

Optimizmo nestokojantis kaunietis 29 m. Edvinas Grauželis – vienas iš tų beveik 84 tūkst. lietuvių, persirgusių koronavirusu. COVID-19 Edvinas užsikrėtė spalio mėnesį, kaip pats sako dėl savo paties kvailos klaidos.

„Padarėm tą pačią klaidą, kurios visa valdžia garsiai per visur visus ragino nedaryti. Susirinkome būrys draugų švęsti vieno draugo gimtadienio. Buvom devyniese. Žiauriai gerai praleidome laiką, buvo tikrai smagu pasibūti“,  – tikslias aplinkybes kur ir kaip užsikrėtė įvardija Edvinas.

Prasirgo koronavirusu, nors COVID-19 testas buvo neigiamas

Nors spalį jau buvo prasidėjusi antroji COVID-19 banga, jaunų žmonių kompanija nusprendė numoti ranka į saugumo rekomendacijas ir surengti bendrą šventę, nes buvo įsitikinę, kad nuolatinių draugų rato susibūrimas bus saugus. Deja,  ligos simptomai aplankė labai greitai.

„Sekmadienį ryte atsikėlusi mano draugė pasakė, kad jaučiasi prastai. Supratome, kad situacija gali būti koroninė, todėl  būdami atsakingi iš karto susiskambinome su darbdaviais ir pranešėme, kad pirmadienį ir antradienį neisime į darbą. Kadangi buvome Telšiuose, galvojome, kad ten pavyks pasidaryti testą, bet ten jau buvo užimtos visos testavimo linijos“,  –  apie iškarto kilusius įtarimus dėl koronaviruso pasakoja Edvinas.

Porelė grįžus į Kauną su niekuo nekontaktavo, nuvyko pasidaryti COVID-19 testo ir užsidarė bute.

„Mano draugė trečiadienį gavo teigiamą rezultatą. O mano paties rezultatas buvo neigiamas, nepaisant to, kad  visa simptomatika sutapo“,  – sako kaunietis.

Susisiekęs su likusiais šventės dalyviais, Edvinas sužinojo, kad visiems devyniems šventės dalyviams pasireiškė tie patys simptomai: uoslės praradimas, galvos skausmas, silpnumas, viduriavimas, aukšta temperatūra.

„Mes visi devyni susirgome, turėjome tuos pačius simptomus, tačiau tik penkiems buvo patvirtintas koronavirusas. Mes keturi vyrai gavome neigiamus atsakymus, nors ligos eiga buvo identiška su tais, kuriems patvirtinta liga“,  – testo rezultatais stebisi Edvinas.

Vyras sako, kad po neigiamo testo rezultato vėl skambino į karštąją liniją, kad jam leistų dar kartą pasidaryti testą, tačiau antro testo daryti jam nebuvo leista, tiesiog pasiūlyta izoliuotis ir laukti.

Lengva formas, tačiau ilgas sveikimo procesas

Kauniečių porelė dviem savaitėms užsidarė namuose, maistą užsisakinėjo internetu, žiūrėjo filmus. Tačiau saviizoliacija atostogų nepriminė.

„Darbas niekur nedingo. Nuolat skambindavo klientai, kolegos, nes tuo metu kaip tik organizavome konferenciją. Stengiausi būti malonus, tačiau kalbėti telefonu būdavo labai sunku. Pakalbi  penkias minutes ir eini į lovą pagulėti dešimčiai minučių, kad atsigautum“,  – sunkiausias ligos akimirkas prisimena Edvinas.

Per dvi savaites kaunietis neteko 5 kg. svorio, kurio vis dar nepavyksta atstatyti, nuolat jautė galvos skausmą, nuolatinį silpnumą.

Edvinas prisimena, kad varginantys simptomai išnyko per dvi savaites. Tačiau ir po jų, sveikas nesijautė, o liga vis primindavo apie save.

„Praėjus visiems simptomams atrodė, kad jau turėčiau džiaugtis, bet vis kažkas savijautoje buvo ne taip. Dar po savaitės prasidėjo rytinis kosulys su skrepliais. Raumenys nusilpę, greičiau pavargsti, darėsi sunku užlipti net į trečią aukštą. Tas labai erzino“,  – ilgą sveikimo procesą prisimena vaikinas.

Nors Edvino ligos forma buvo lengva, sveikimas iš visos susirgusiųjų kompanijos jam užtruko ilgiausiai. Likusiems gimtadienio dalyviams COVID-19 smogė sunkesne forma.

„Merginos, kaip juokaujame, pakeitė veido spalvą ir pabalo, neteko svorio, kai kurias kamavo siaubingi kojų skausmai, kad net nueiti iki tualeto buvo labai sunku. Vaikinams irgi įvairiai, vienas nepakilo nuo lovos, o likusieji kaip ir aš tiesiog jautė bendrą silpnumą“,  – gimtadienio šventės dalyvių savijautą trumpai apžvelgia Edvinas.

Kartu su kompanija, bendroje šventėje dalyvavo ir draugų šeima su trimečiu sūnumi, kuriam išvengti viruso taip pat nepavyko.

Netikėjo, kad koronavirusas bus toks pavojingas

Edvinas yra įgijęs molekulinės biologijos magistro laipsnį, todėl kaip pats sako, jam yra puikiai suprantami patogeno santykiai su imunine sistema. Tačiau  nepaisant savo žinių, Edvinas gailisi vieno dalyko – kad pasirodžius informacijai, apie Kinijoje plintantį virusą jis galvojo, kad iki Lietuvos virusas tikrai neateis. Edvinas sako tikėjęs, kad COVID-19 bus puikiai suvaldytas kaip  ir 2004 m. prasidėjęs SARS virusas.

„Galvojau, kad žmonės protingi, kinai moka užsidaryti. Aš dar visiems sakiau, būkit ramūs, pas mus nieko nebus“,  – savo požiūrį į COVID-19 prisimena Edvinas.

Vyras pasakoja, kad pirmojo karantino metu su draugais iš tiesų saugojosi, ribojo susitikimus. Vasarą vėl pradėjo daugiau bendrauti, o prasidėjus antrai viruso bangai atrodė, kai jei bendraus tas pats žmonių ratas, nieko nenutiks. Tačiau koronavirusas išguldė visą kompaniją.

„Apie koronavirusą daug diskutavome ir su tais, kurie viską neigia. Kai pats persirgau, turiu daug daugiau argumentų, kad tai rimta liga“,  – apie po ligos pasikeitusį požiūrį pasakoja Edvinas.

MEDIKO KOMENTARAS

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjos Ilonos Razmienės komentaras dėl neigiamų COVID-19 testų

Tokius atvejus, kai žmogui atliktas COVID-19 testas iš pradžių gali būti neigiamas,  o po kurio laiko testą pakartojus sulaukiama teigiamo atsakymo patvirtina ir testus atliekančių laboratorijų specialistai.

„Kai ėminiai imami skirtingomis dienomis ir rezultatas būna skirtingas, tai yra normalus procesas, nes įtakos turi ėminio paėmimo kokybė, ėminio trasportavimo, laikymo sąlygos, inkubacinis laikas bei naudojami reagentai“,  – sako Klinikinių tyrimų sk. vedėja Ilona Razmienė.

Pasak specialistės, būtų nenormalu tik tuo atveju, jei iš to paties ėminio būtų gaunami skirtingi rezultatai, iš pradžių neigiamas, o po to teigiamas ar atvirkščiai.

Koks procentas tokių atvejų, kai žmogus sulaukia skirtingų testo rezultatų, specialistė sako negalinti atsakyti.

„Kaip žinote, Lietuvoje yra daugiau nei 20 laboratorijų, kurios atlieka SARS-CoV-2 tyrimus PGR metodu, tad kaip dažnai, kai atliekamas tyrimas ir gaunamas neigiamas, o po kurio laiko vėl imant ėminį tyrimo rezultatas – jau teigiamas, pasakyti negalime, nes tokių duomenų neturime“,  – sako I. Razmienė ir pabrėžia, kad jos įstaigoje stengiamasi, kad testo rezultatai būtų kuo tikslesni,  – „NVSPL pirmiausia stengiasi žengti koja kojon su naujausiais rinkoje esančiais regentais (kurių aukštas jautrumas ir specifiškumas), kad būtų aptinkamas ir nedidelis viruso kiekis bei nustatomi 2–3 viruso genai. Taip pat ėminius transportuoja laikantis reikalavimų ir, žinoma, laboratorijoje ėminiai imami vadovaujantis PSO rekomendacijomis, ėminius ima slaugytoja. Stengiamasi visapusiškai užtikrinti rezultato kokybę“.

Jeigu įtariate, kad testas gali būti netikslus, turite pasitarti su savo gydytoju, kada geriausia būtų atlikti pakartotinį COVID-19 testą.

Share this post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print